top of page
kurs föräldraskap

Kurser för föräldrar med barn mellan 1-18 år

Aktivt Föräldraskap® är kursen för dig som vill bygga en starkare relation till ditt barn 1-18 år, samtidigt som du växer som förälder och människa. En kurs i Aktivt Föräldraskap® introducerar dig till det livsförändrande förhållningssätt som redan hjälpt hundratusentals familjer att minska konflikter och tjat, förbättra kommunikationen och öka glädjen och samarbetet i hemmet.

Vi tror att trygga barn börjar med trygga vuxna och att den tryggheten alltid måste börja med ömsesidig respekt och självkänsla, hos både barnet och den vuxna. Ett förhållningssätt som, i stöd av barnkonventionen, stimulerar barn att vilja samarbeta, snarare än att “lyda order”.

Vem kan gå en kurs i Aktivt Föräldraskap®?

Aktivt Föräldraskap® riktar sig till dig som är förälder eller bonusförälder, dig som har familjehem eller i annan form lever med barn och ungdomar i ålder 1-18 år. För närmare beskrivning av de olika kurserna, klicka på de respektive länkarna nedan!

Kurser i Aktivt Föräldraskap®

Aktivt Föräldraskap®
Småbarn 1-4 år

Aktivt Föräldraskap®
Skola/Förskola 5-12 år

Aktivt Föräldraskap®
Tonår 11-18 år

Vägledande samtal för föräldrar

Så säger föräldrar om Aktivt Föräldraskap

 
 
 
 

”Jag har fått en lättare vardag tillsammans med mina barn, en starkare tro på mig själv, att det jag gör duger och är bra men att det finns saker att utveckla. Jag förstår mitt barn bättre. 

”Jag har blivit mer lyhörd och fått mer tålamod och förståelse.”

"Jag har hittat nya vägar att fostra/hjälpa/ta hand om mina barn. Jag har nästan helt slutat skälla/klaga på/straffa mina barn när de gör fel. Försöker få dem att inse konsekvenserna av sitt handlande, istället för att straffa/ställa tillrätta.

Vill du också gå en kurs i Aktivt Föräldraskap®?

Klicka på aktuell ort nedan för att hitta en utbildad Gruppledare i Aktivt Föräldraskap nära dig.

 

Om du inte hittar ditt län/kommun, kontakta oss så hjälper vi dig vidare.

pexels-pavel-danilyuk-7055153.jpg
  • Varberg
    Familjeresurs Socialförvaltningen, Varbergs kommun Eva Ringkvist  0702-183295 Eva.ringkvist@varberg.se   Karoline Antonsson 0721-516122 Karoline.antonsson@varberg.se   Alexandra Andersson 0704-903756 Alexandra.andersson1@varberg.se   Lena Velin 0736-895565 Lena.velin@varberg.se
  • Oskarshamn
    Christina Lindqvist christina.lindqvist@oskarshamn.se Charlotte Enerfelt charlotte.enerfelt@oskarshamn.se Marie Söderblom marie.soderblom@oskarshamn.se ​ Marina Swallings marina@swallings.se
  • Torsås
    Carina Johansson Carina.Johansson2@torsas.se ​
  • Västervik
    Stefanie Kniepmeyer stefanie.kniepmeyer@vastervik.se
  • Ljungby
    aktivtforaldraskap@ljungby.se
  • Växjö
    Sameh Hasan sameh.hasan@vaxjo.se
  • Bjuv
    aktivtforaldraskap@bjuv.se Anna-Karin Nystrand Sacaneno tel nr 042-458 54 60 Åsa Malmborg tel nr 042-458 55 93
  • Bjärred
    Elisabeth Persson elisabeth.persson@bjerred.se
  • Båstad
    ​ Kristina Johansson familjecentralen@bastad.se
  • Klippan
    Bent Andersson bent.andersson@klippan.se Tina Fors tina.fors@klippan.se
  • Landskrona
    Henrik Strandman henrik.strandman@landskrona.se
  • Lomma
    Elisabeth Persson 070-6624046 elisabeth.persson@montessoribjerred.se
  • Osby
    Jennie S Krznaric jennie.sjogren@osby.se ​ Lisa Engman lisa.engman@osby.se
  • Perstorp
    Linda Levin linda.levin@perstorp.se Anette Lundahl anette.lundahl@perstorp.se Sandra Andreasson tel: 0734-459079 sandra.andreasson@perstorp.se 
  • Simrishamn
    Ing-Marie Lennartsson ing-marie.lennartsson@simrishamn.se Hemsida Sofie Tilly sofie.tilly@simrishamn.se
  • Åstorp
    Maria Andersson Maria.Andersson2@astorp.se
  • Ängelholm
    Rosa Woltersdorf rosa.woltersdorf@engelholm.se
  • Storstockholm
    Linda Michelin linda@coachcreative.se Hemsida ​ Jenny Olsson 073- 6246678 jenny@jaokonsult.se
bottom of page